Bahar Temizliği Nasıl Yapılmalı, Neden Önemlidir

Bahar Temizliği Nasıl Yapılmalı denince ilk akla gelen, derinlemesine temiz, sağlıklı bir eve sahip olmak için nelere dikkat etmeli, yorulmadan kabusa dönüştürmeden neler yapmamız gerekir.

Havaların ısınması ile birlikte kışın yapamadığımız temizliği artık yapabiliriz.bahar temizliği nasıl yapılmalı

Evimizin genel temizliği yaz da kış ta olsa yaparız ama baharda derin bir temizliğe ihtiyaç duymaktayız.  Baharın gelmesi ile oluşan neşemizi evlerimizde de sürdürmek isteriz. Özellikle alerjisi olanlar için bahar ayrı bir anlam taşımakta ve alerjenlerden arındırılmadığında bir kabusa dönüşebilmektedir.

Bahar başlarken sağlıklı harika bir eve kavuşmak için bahar temizliğini madde madde başlık şeklinde yazmak gerekirse; daha sonra bu başlıkları tek tek açıklayacağız;

İyi Bir Bahar Temizliği ve Yapılması Gerekenler

 • Halı Yıkama
 • Koltuk Kanepe Yıkama
 • Yataklarımızı Yıkama
 • Perde, stor perdelerimizi yıkama
 • Battaniye Yorgan Yıkama
 • Çarşaf , Yatak Alezlerimizi Yıkama
 • Mutfak tezgahımızı yıkama
 • Taş Fayans Sert zemin Yıkama
 • Parke, Ahşap, Epoxi, Flexi Zemin Yıkama
 • Vitrin dolap vb mobilyalarımızı yıkama
 • Kışlık Elbiseleri yıkayıp kaldırmak
 • Yazlık elbiseleri çıkarıp yıkamak,

bahar temizliği halı yıkama

Halı Yıkama;

En önemli temizlik unsurlarından biridir, halılar evimizde birer filtre görevi görerek havada uçuşan tozlar, bakteri ve mikropları yakalayarak hapseder, havada dolaşmasını engellerler, en az haftada bir hepa filtreli bir elektrikli süpürge ile temizlemeliyiz. Bahar temizliği yaparken mümkünse ise kullandığımız tüm halılarımızı tek seferde profesyonel güvenilir bir halı yıkama firmasına yıkatmalıyız. Arka planda yıkama işleminin çok farklı boyutları vardır, Kullanılan makine, ekipman, solüsyonlar ve işi yapan firma çalışanlarının uzmanlığı önemlidir, onca yatırım yaptığımız, evimize değer katan halılarımızın ömrünün kısalmasını, yıkandıktan hemen birkaç gün sonra eskisinden daha da kirlenmesini, görünümünün bozulmasını istemeyiz. Bahar temizliği nasıl yapılmalı sorusunun en önemli ayağı doğru halı yıkama firması bulmaktır. Halı Yıkama Firmalarına teknik boyutunu sorunuz, solüsyonun türünü, mühteviyatını, halı dostu sertifikası, halınız yün ise yün dostu mu, çevre dostu yeşil sertifikaları olup olmadığını, var ise hangi kurumdan aldıklarını, Halıya fabrikada üretim aşamasında uygulanan kir tutmama özelliğini bozup bozmadığını sorunuz. Yüzeysel ağızlarda dolaşan anti-bakteriyel ürünler kullanıyoruz söylemine itimat etmeyiniz.

 bahar temiziği koltuk yıkama

Koltuk Kanepe Yıkama;

Evimizde en sık temas ettiğimiz mobilyalarımızdır. Her ne kadar günlük temizliğimizi yapsak ta zamanla kirlenir bakteriler ve alerjenler için birer yuva haline gelirler. Derin bir bahar temizliği yaparken bu konuda profesyonel bir firma seçmeli, koltuğumuzun güzelliğini bozmadan gerçekten derin temizlik yapan bir firmaya yaptırılmalıdır. Koltuk yıkama aşamasında bazı ev hanımları kendileri yapmakta, makine dahi alıp işlemi tek başlarına yapmaya çalışmakta fakat maalesef bu yetersizdir, kumaşın üzerinde sadece gözle farkedilecek basit yüzeysel bir temizlik yapılmış olur, kirler lekeler mikrop ve bakteriler koltukların içerişine sünger kısmına geçmektedir. ve koltuk nemli olduğundan üremeleri için uygun ortam oluşur, buda temizlik yerine duruma daha da kötüleştirmekte, ayrıca kullanılan sert solüsyon koltuğun kumaşına zarar vermekte ve ömrünü kısaltmaktadır.

 

Yataklarımızı Yıkama;

Yataklarda yine alerji ve bakteriler için özellikle uygun birer ortamdır. Çok bilinmese de veya önemsenmese de yataklarda dökülen derilerden beslenen maytlar yaşamaktadır. Bahar temizliğine başlarkern bunları azaltmak için mutlaka yatak yüzü veya alez kullanılmalı ve düzenli haftada veya iki haftada bir yıkanmalıdır. Çamaşır makinamıza sığıyorsa bunları kendimiz yıkamalı, sığmıyorsa ise profesyonel bir yıkama firmasına vermeliyiz, bunun için sürekli vermek yerine 1-2 yedek alınıp değiştirilerek verilebilir. Her ne kadar yatak yüzü kullansakta belli bir süre sonra yatakta da maytlar oluşmaktadır.

Yatağınız son teknoloji ortopedik bile olsa bu dış faktörden kurtulmayınca pek te rahatlığını yaşayamayız. Bunun için 5-6 ayda bir yataklarımızı da yıkatmalıyız, temiz maytlardan arındırılmış bir yatakta keyifle uyumanın rahatlığını yaşamamız için derinlemesine temizleyen, bakteri ve maytlardan arındıran profesyonel bir yıkama firmasına temizletmeliyiz. Firmayı seçerken kullandıkları ekipmanlar ve solüsyonları mutlaka sorunuz. Herkesin slogan haline getirdiği Anti-bakteriyel kelimesine çok da itimat etmeyiniz. Teknik boyutunu nasıl temizlediğini sorunuz.

 

Perde ve Stor Perde Yıkama;

Perdeler de tıpkı diğer koltuk gibi kumaş döşemeli mobilyalar gibi havada dolaşan toza mikroba maruz kalırlar, bahar temizliğinde yine önemli temizlenmesi gereken eşyalarımızdandır. Normal Kumaş perdeleri çamaşır makinemize atabiliriz fakat japon perde veya benzeri çamaşır makinesine sığmayan perdelerimizi titiz bir perde temizleme firmasına verebiliriz. Bahar temizliği nasıl yapılmalı nelere dikkat edilmeli noktasında, Kuru temizleme firmaları bunlar için daha yüksek miktarda meblağlar isterler,  yaparken çok yüksek meblağlar ödemek istemeyiz.

İyi bir halı yıkama firmasında genelde sanayi tipi makine de vardır ve bu tür perdelerimizi halı yıkama firmalarına verebiliriz. Ama dikkat etmemiz gereken nokta işi bilen doğru kaliteli deterjan kullanan bir firma olması. Stor perdeleri kendimiz evimizde yapabiliriz eğer uygun genişlikte bir yerimiz var ise fakat oldukça zahmetlidir. Özellikle açıp takma esnasında mekanizmasının bozulmamasına dikkat etmeli, yıkama esnasında bazılarında boncuklar vardır ve bu boncukları koparmamaya dikkat etmeliyiz. En doğrusu işi layığı ile yapan bir profesyonel halı yıkama firması bulup onlara yıkatmamızdır.

sağlıklı bahar temizliği

Battaniye Yorgan Yıkama ;

Battaniye ve yorganlarımızı genellikle bahardan sonra değiştirir, kışın tekrar kullanmak için saklarız. Yerine yeni daha ince hafif olanlarını kullanmaya başlarız. Saklamadan, dolaba koymadan önce Battaniye, yorgan özellikle doğal malzemeden yapılan yün veya pamuk yorganların kesinlikle yıkanmaları temizlenmeleri gereklidir. Kışın tekrar kullanmaya başlayacağımız yorganlarımızın yaz boyunca herhangi bir zarar görmemesi ve tertemiz kalması için yıkama işlemini yapmalıyız. Saklama esnasında Güve tutmaması için naftalin koyabiliriz.

Yeni yaz için kullanacaklarımızı da aynı şekilde temizledikten sonra kullanmalıyız. Bunun için sanayi tipi çamaşır yıkama makinesi olan bir halı yıkama firması ile çalışabiliriz. Yün ve pamuk gibi doğal malzemeden yapılmış yorganlar iyi bir makine ile titizlikle yıkanmalı, içerisinde en ufak bir deterjan kalmamalı, yün yorganın yapısını bozmamalı,bazı durumlarda keçe gibi sertleştirilmiş olarak gelir ki bu kullanılan detarjanın kalitesiz oluşundan ve yeterince durulanmamasından kaynaklanır. Bazı halı yıkama firmaları tabanca denilen yüksek basınçlı su ile bu işlemi yapmakta ve zarar veren sağlıksız bir yöntemdir. Alerjisi olanlar özellikle buna çok dikkat etmeli.

Çarşaf , Yatak Alezlerimizi Yıkama ;

Çoğu durumda bunları kendimiz kendi çamaşır makinemizde yıkayabiliriz. Eğer yatağı komple saran büyük yatak örtümüz var ise bu makinamıza sığmayabilir. Bu durumda iyi bir sanayi tipi çamaşır yıkama makinası ile halı yıkama firmasına verebiliriz.

Mutfak tezgahımızı yıkama ;

Mutfak tezgahlarımız en çok bakteri bulunan yerlerden biridir. Temiz Hijyenik olması son derece önemlidir çünkü gıdalarla direkt temas eden zeminlerdir. Mutfak konusunda bahar temizliği nasıl yapılmalı. Mutfak tezgahımızı komple duvar kısımları dahil temizleyip zamanla biriken yemek pişirme yağları dahil derinlemesine bir temizlik yapıp sağlıksız unsurlardan arındırmalıyız. Bunu kısmen kendimiz yapabiliriz fakat derinlemesine süper bir bahar temizliği için oldukça yorucu olacak ve elimizdeki ekipman alet ve deterjan ile tam anlamıyla yapmamız imkansız gibidir. Bu konuda sert zemin temizliği yapan profesyonel firma ile anlaşabilir, hem komple kir, yağ, bakterilerden arındırılmış olur ve yepyeni bir görünüme kavuşmasını sağlarız. Özellikle eğer tezgahımız mermer, granit gibi bir malzemeden ise extra cilalama işlemi ile pırıl pırıl yepyeni olabilmektedir.

Taş Fayans Sert zemin Yıkama;

Zeminimiz taş, Fayans, mermer, karo, seramik, granit, traverten gibi farklı malzemelerden olabilir. Bunların temiz olması önemlidir. Yüzeysel rutin temizliğimizi kendimiz sürekli bir vileda ve kaliteli bir yüzey temizleyici ile yaparız. Fakat derin bir temizlik için bunlar yeterli değildir. Bunun için dışardan profesyonel bir firmaya ihtiyaç duyarız. Fakat firma seçerken her zamanki gibi dikkatli olmalı yoksa ödediğimiz meblağlar boşa gidebilir. Zira yaptıkları temizlik genel bir yüzeysel bir temizlikten öteye gitmeyebilir. Firmanın sert yüzeyler için özel, basınç ayarı farklı, kullandıkları solüsyon sert yüzeyin türüne uygun olmalı, granit ile seramikte veya hele doğal mermerde kullanılan solüsyonlar tamamen farklı olmalı. Solüsyonlarda tüm yüzeyler için kelimesi biraz anlamsız kalmakta çünkü bu malzemelerin yapısı birbirinden farklıdır. Nelere dikkat etmeliyim, yorulmadan bahar temizliği nasıl yapılmalı, Kullanılan solüsyonunun içeriğinin kimyasının farklı olması gerekir. Aksi durumda yenilemek yerine zarar verebilir.

Özellikle derz araları bakteriler için zamanla bir yuva haline gelir, derz aralarında biriken kir ve pislikler bakterileri de ihtiva etmektedir. Sağlıklı bir bahar temizliği denince doğru ekipmanı ve solüsyonu kullanan bir profesyonel firmaya yıkatıp temizlettirdiğiniz zaman gerçekten derin bir temizlik ve yepyeni bir zemine sahip olursunuz. Cilalama işlemini de uygulatırsanız zamanla oluşan karartı da kaybolacak, yepyeni pas parlak bir zemine sahip olursunuz.

Parke, Ahşap, Epoxi, Flexi Zemin Yıkama;

Bu tür zeminlerin çoğu normal bir vileda ile bakterilerden uzaklaştırılır fakat görünümü yenilemek canlılığını ortaya çıkarmak için profesyonel bir firmaya yaptırılabilir. Bu iş uzmanlaşmış firma az sayıdadır. Yeterli ekipmanları ve zemine uygun solüsyonları bulunmamaktadır özellikle epoxi zeminler için. Başlı başına farklı işlem uygulanması gerekir. Doğru yapılır zeminde oluşan çizikler, çatlaklar giderilip yepyeni bir görünüme kavuşur. Profesyonel çalışan bazı halı yıkama firmaları bu işlemi yapabilmektedir.

bahar temizliğinin önemi chemdry

Bahar Temizliği nasıl yapılmalı sorusuna doğru cevap Sağlıklı bir ev için Chem-Dry’ı tercih ediniz olacaktır, 

Chem-Dry profesyonel halı yıkama tüm bu profesyonellik isteyen Bahar temizliği hizmetlerinde sizlere yardımcı olabilmektedir. Tek yapmanız gereken size en yakın bir Chem-Dry Operatörünü bulmak, isterseniz ücretsiz keşif yaptırabilirsiniz. Chem-Dry Teknisyenleri konusunda uzmanlık sertifikası almış profesyonellerdir. Halı ve koltuk gibi döşemelik yıkamada 51 ülkede 4500 bayisi ile dünya lideridir. Kullandığı ekipmanlar son teknoloji ve kullandığı solüsyonlar %100 doğal çevre dostu yeşil sertifikalıdır. iyi bir profesyonel bahar temizliği nasıl yapılmalı sorusuna net cevap Chem-Dry halı yıkama ile çalışmaktır. Birçok kurum ve kuruluştan başarı sertifikaları almış ve tavsiye edilmektedir. Chem-Dry Teknisyenlerine güvenebilirsiniz. Sizde bahar temizliğiniz için hemen en yakın Chem-Dry’ı arayın ve sürecimiz, yöntemlerimiz hakkında bilgi sahibi olun. Sağlıklı bir ev için sizde Chem-Dry’ı tercih ediniz tıpkı dünya genelinde günde 10.000 ev sahibinin yaptığı gibi. Detaylı bilgi için www.chemdry.com.tr web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu site EticaretShop eticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.