Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar ?

Halılarımız hiç şüphesiz yaşam ortamlarımızda en sık kullandığımız nesnelerdir ve bu yoğun kullanımına bağlı olarak zaman zaman halılarımızın görünümünü etkileyecek çeşitli kazalarla karşılaşabiliriz.

Halılarımızın maruz kalabileceği kazalardan biri ve belki de en sık görüleni halılarımıza çay dökülmesi durumudur.

Çay her ne kadar basit bir leke gibi gözükse de ilk anda müdahale edilmediği takdirde halımızın derinlerine işleyerek özellikle açık renkli halılarımızın estetik görünümünü büyük ölçüde etkiler ve halıdan sökülmesi zor bir leke haline gelir.

Halıdaki Çay Lekesini Çıkartmak İçin Alternatif Yöntemler

Halılarımızdan çay lekesini sökmek adına sirke, karbonat ve tuz gibi birçok alternatif yöntem kullanabilmekle birlikte ilk müdahalenin hızlı ve doğru yapılmasının lekeyi çıkartma noktasında işimizi hayli kolaylaştıracağının altını çizmemiz gerekir.

Bu kapsamda değinmemiz gereken noktalar ;

 • İlk anda çay lekesinin derinlere işlemesini ve yayılmasını önlemek adına kağıt havlu ya da bez benzeri bir sıvı tutucu ile yüzeyde kalan çayın ortadan kaldırılması gerekir. Kağıt havlu/bez ile emdirme işlemini dökülen çayı halının yüzeyinde en az düzeye getirene kadar tekrarlamamız gerekir ve bu esnada çayın halımızın derinlerine gitmesini engellemek adına hızlı ve dikkatli hareket edilmelidir.
 • Çay lekesini çıkartmak amacıyla çamaşır suyu, deterjan ya da sabun gibi temizleyicilerden uzak durmamız gerekir. Bu temizlik ürünleri lekenin kalıcılığını artıracağı gibi yayılmasına da zemin hazırlayarak halıdan sökülmesini zorlaştırır.

Özellikle bu iki noktaya dikkat ettiğimiz ve alternatif yöntemler içerisinde tercih ettiğimiz tekniği doğru uyguladığımız takdirde halıdaki çay lekeleri büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.

Tam bu aşamada parantez açılması gereken bir nokta da; el dokuma halı ya da kilimlere çay dökülmesi durumunda standart halılara uygulanan yöntemlerden uzak durulması ve halı yıkamada profesyonel bir firma ile iletişime geçilerek uzman desteği alınması gerektiğidir.

Halımdaki çay lekesini nasıl çıkaratabilirim ?’ sorumuza farklı teknikler ile yanıt vermeden önce, uygulanması muhtemel tekniklerin uygulamaya başlanmasında evvel halıya dökülen çayın bir önceki paragraflarda da ifade edildiği gibi kağıt havlu ya da bez gibi cisimler ile minimum düzeye indirilmesini sağlamamız gerektiğini tekrar ifade etmek gerekir.

Halıdaki Çay Lekeleri Karbonat İle Nasıl Çıkartılır ?

Halıdan Çay lekesi nasıl çıkarılır

Halıdan çay lekesi nasıl çıkar ?’ sorusuna verilebilecek yanıtların başında hiç şüphesiz karbonat gelir. Çay lekesi için karbonat kullanımı oldukça basit birkaç adımdan ibarettir ve bu adımları sırasıyla şu şekilde ifade etmek mümkündür ;

 • İlk adımda yaklaşık bir bardak miktarında kabartma tozunu standart bir kabın içerine döküyoruz.
 • İkinci adımda ise tümüyle ıslak olmayan yani yeterince nemlendirilmiş bir havluyu karbonat doldurduğumuz kaba batırarak lekeli bölgeye uyguluyoruz.
 • Üçüncü adımımızda da çay lekesine maruz kalan yani karbonat ile temizlediğimiz bölgeyi soğuk su ile durulayarak lekedeki değişimi gözlemliyoruz.
 • Durulama işlemi sonrasında lekenin etki düzeyine bağlı olarak iki ve üçüncü adımdaki işlemlerimizi leke geçene kadar tekrarlıyoruz.

Oldukça basit bu dört işlem sonunda ağız, diş, cilt sağlığı ve çeşitli temizlik sektörlerinde aktif olarak kullanılan karbonatın çay lekesi üzerindeki etkisini net bir şekilde görüyoruz.

Halıdaki çay lekelerinin karbonat ile çıkartılması kapsamında soru işareti oluşan noktaları gidermek adına bizimle hemen iletişime geçebilir, ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Sirke Kullanarak Halıdaki Çay Lekelerini Nasıl Temizleyebiliriz ?

halıdan sirke ile çay lekesi çıkarma

 

Halıdaki çay lekesini sirke ile çıkartmadan önce spreyli yani püskürtme işlemi yapan bir şişe temin etmemiz gerekiyor. İlgili şişemizi temin ettikten sonra;

 • Şişemize bir ölçek sirke, iki ölçek ılık su koyuyoruz.
 • Şişe içerisindeki sirke ve suyu iyice karıştırarak homojen bir çözelti haline getiriyoruz ve halımızın çay lekesine maruz kalan bölgesine uyguluyoruz.
 • Üçüncü adımımızda ise karışımımızı uyguladığımız bölgeyi havlu ile ovalayarak karışımın lekeye tam anlamıyla etkimesini sağlıyoruz.
 • Son adımda ise çay lekesinin halıdaki etkisini gözlemleyerek sirke ile çay lekesi çıkartma süreçlerimizi gerekli görüldüğü kadar uyguluyoruz.

Diğer tekniklerde olduğu gibi sirkede de ilk uygulamada çay lekesi tümüyle halıdan uzaklaşmayabilir. Dolayısıyla birkaç uygulamadan sonra daha net bir etki görmek mümkündür.

Halıdan Çay Lekelerini Tuz Kullanarak Nasıl Çıkarabiliriz ?

halıdan koltuktan çay lekesi nasıl çıkarılır

Karbonat ya da sirkeye kıyasla uygulanması daha kolay olan bu yöntemde ;

 • İlk adımda tuzumuzu, halımızın çay lekesine maruz kalan bölgesine döküyoruz.
 • İkinci adımda ise bölgemizi soğuk su (halının yoğun olarak ıslatılmaması gerekiyor) ile tuz döktüğümüz bölgeyi duruluyoruz.
 • Son adımımızda ise tuzun leke üzerindeki etkisine bakarak ilgili işlemleri çay lekesi halımızdan uzaklaşana dek tekrarlıyoruz.

Görüldüğü üzere halıdaki çay lekelerinin çıkartılmasında oldukça basit teknikler de zaman zaman yeterli olabilir.

Halılarınızın Rutin Temizliği İçin Öneriler

halıdan leke çıkarma çay lekesi çıkarma işlemi

Bir önceki paragraflarda da sıkça ifade edildiği üzere halılar, insan yaşantısında en sık kullanılan nesneler olması dolayısıyla oldukça çabuk kirlenir ve bu durum sağlığımızı tehdit edecek düzeylere dahi ulaşabilir. Dolayısıyla halılarımızın rutin olarak temizlenmesi ve belirli dönemlerde ise kapsamlı temizliklere tabi tutulması gerekir.

Burada üzerinde durulması gereken ilk nokta; halılarınızı ev ortamında % 100 hijyenik hale getiremeyeceğiniz, yalnızca belirli derinlikteki toz, kir ve alerjenlere erişebileceğinizdir.

Bu nedenle halıların tümüyle hijyenik hale getirilmesi adına profesyonel bir halı yıkama firmasından yardım alınması gerekir.

 Tam bu noktada ise patenti ChemDry’a ait doğal temizlik solüsyonu The Natural temel alınarak oluşturulan sıcak karbonatlı ekstraksiyon tekniğinin halılarınızı derinlemesine temizleyerek % 100 hijyenik hale getirdiği ve bu hijyen düzeyinin standart halı yıkama tekniklerine kıyasla çok daha uzun süre üst segmentte kalabileceğinin altı kalın çizgilerle çizilmelidir.

Elbette bu durum halılarımızın rutin temizlik işlemlerinin evde yapılmasına engel değildir. Evde yapacağımız rutin halı temizliğinde ilk olarak halımızın yüzeyine tutunan kir ve tozları elektrik süpürgesi yardımıyla süpürmemiz, daha sonrasında ise ulaşabileceğimiz maksimum derinliğe inerek halımızı temizlememiz gerekir.

Yine tam bu aşamada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri; deterjan ya da sabun benzeri ağır kimyasal içeren temizlik ürünlerinin halılarımızın yapısına zarar vererek renkleri üzerinde olumsuz etkiye sebep olacağından dolayı halı temizliğinde kesinlikle kullanılmaması gerektiğidir.

Ağır kimyasal içeren temizlik ürünlerinin yerine tümüyle doğal temizleyiciler (Arap Sabunu ya da Karbonat gibi) kullanılması, halılarımızın kullanılabilirliğini ve yaşam ortamlarınızın paydaşlarının sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Genel itibariyle bakıldığında; halıların detay temizliğinde doğru halı yıkama firmasını tercih ettiğimiz takdirde rutin temizlik noktasında işimizin hayli kolaylaşacağını ve halılarımızın gerek hijyen gerekse de estetik açıdan yıpranmayacağını ifade etmek gerekir.

Halılarınızı ChemDry Profesyonelliğine Emanet Edin !

Küresel ölçekte 52 ülkede 4500’den fazla noktada halı ve koltuk yıkama hizmeti veren firmamız, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve ‘insan ve doğa sağlığını temel alan’ teknisyenleri, kurumsal kimliği, gelişmiş servis ağı ve alanında uzmanlaşan temizlik ekipleri ile halı ve koltuk yıkamada profesyonel, kaliteli, hızlı ve % 100 hijyenik hizmet sunuyor.

Siz de kirlenen ya da çeşitli lekelere, alerjenlere, mikroorganizmalara maruz kalan halı ve koltuklarınızı ChemDry profesyonelliğine emanet edebilir, avantajlı fiyatlarımızdan yararlanırken % 100 hijyen garantisinin mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Bu site EticaretShop eticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.