Halıfleks Nasıl Temizlenir

Halıfleks nasıl temizlenir ?‘ sorusunun cevabı basit bir cevaptan ziyade çok birçok etkene bağlıdır. Zira halıfleks halılar artık birçok farklı türde üretilmektedir. Halıfleks halının dokuma türü, hav yüksekliği, hav sıklığı, kullanılan iplik malzemesi, alt yapışkanlı tabakası, alt iç astarı, zemine döşenme şekline göre farklılık gösterecektir.

Hemen belirtmek gereklidir ki şu kural değişmezdir ve en önemli noktalardandır; Halıflekslerin az su kullanılarak yıkanması gerekmektedir. Halıflekslerin Yıkanması, Temizlenmesi esnasında kullanılan suyun kesinlikle halıfleks’in alt tabakasına geçmemesi gerekmektedir. 

Alt tabakasına su geçtiği zaman kesinlikle kaçınılmaz biçimde olacaklar;

 • Küf ve mantar oluşumu,
 • Halının görünümün bozulması,
 • Halının yaylanması, gevşemesi veya çekmesi
 • Halının alt tabakasının bozulması,
 • Halının kusması,
 • Halının benek benek bulut bulut olması,
 • Ağır kötü kokular,

Birçok kişi halıfleks halılara büyük yatırımlar yapmaktadır. Halıfleksler eskiden olduğu gibi artık basit üretilmiyor, birçok farklı türü mevcut. özellikle ofis halıları için farklı desenler, farklı yapıda halıfleksler üretiliyor, camiler için birbirinden farklı, oteller için farklı. Görüldüğü üzere ‘Halıfleks nasıl temizlenir ?‘ sorusunu yanıtlandırma noktasında birçok farklı faktör göz önünde bulundurulmalı ve kapsamlı bir temizlik için bu faktörlerin tümünün dikkate alınması gerekmektedir.

hal-ykama-sofia-halnn-uzerinde-uzanms-1024x726

Halıfleks Temizliği ve Yöntemleri

Hiç şüphesiz halıfleks başta evlerimiz olmak üzere yaşam alanlarının tümünde aktif olarak kullanılan bir halı olup, ‘Halıfleks nasıl yıkanır ?’ sorusuna verilebilecek cevaplar uyarınca bir temizliğe tabi tutulmalıdır. Doğal yün dahil yüksek kalitede üretilen halıfleks halılar üretilmektedir. Özellikle metrajlı zeminlerde büyük bir yatırım değeri oluşmaktadır. Bu yatırım korunması en çok halıfleks’in nasıl temizlenmesi yıkanması gerektiği ile alakalıdır. İthal halılarda kir tutmaz özellik oldukça gelişmiştir, halıflekse fabrikada nano teknolojik kimyasallarla kir ve leke tutmaz özellikler eklenir. Evde halıfleks temizliği yaparken halıflekslerin türünü bilmek gereklidir. Her halıfleks aynı uygulama ile yıkanmamalıdır. Kullanılan temizlik malzemesi solüsyonu da farklı olacaktır. Örnek eğer halıfleks iplik malzemesi yün ise doğal, yün dostu ürünler kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde halıya büyük dönüşü olmayan zararla verilebilir. halıfleks nasıl temizlenir denilince kritik hususlarından biride halının kir tutmaz özelliğinin de bozulmaması gereklidir. Halıfleks temizliğinde farklı yöntemler vardır; örneğin buharlı temizleme veya kuru temizleme yöntemleri, onların dezavantajlarını neden en iyi halı yıkama yöntemi olmadıkları diğer paylaşımlarımızda bulaiblirsiniz.

Halıfleks Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

Halıfleks nasıl yıkanır ?‘ sorusu etrafında gelişen ve halıfleks temizliği esnasında kritik düzeye sahip olan unsurları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 1. Halıfleks halının alt tabakasına su geçmemesi gereklidir; bu sorun çoğu zaman aşırı su kullanılan yıkama temizleme işlemlerinde meydana gelir.
 2. Halıfleks halının kir tutmaz özelliğinin bozulmamasına dikkat edilmelidir; bu sorun çoğu zaman sert kimyasal kullanılması sonucu oluşur.
 3. Halıfleks halının ipliklerinin tüylenmesi, deforme olması; bu sorun çoğu zaman aşırı gereksiz ovmadan dolayı kaynaklanır.
 4. Halıfleks halının yaylanması, gevşemesi, çekmesi; bu sorun aşırı sert ovalama veya aşırı su kullanımından kaynaklanabilir.
 5. Halıfleks halının alt veya iç astar yapışkanının sökülmesi; bu sorun aşırı su kullanımından ve uzun süre ıslak kalmasından kaynaklanır.
 6. Koku ve Nem oluşması;fazla su kullanılmasından ve suyun tam olarak geri çekilmemesinden kaynaklıdır.
 7. Küf ve Mantar oluşumu ; suyun halının alt tabasına ve zemine geçmesi ile uygun nemli ortamın oluşması sonucu meydana gelir.  
 8. Halıfleks halının yıkama işleminden sonra benek benek bulut bulut olması; bu sorun halının yeterli derece dikkat edilmeden bölge bölge farklı yıkanması, kullanılan sert kimyasal, yetersiz vakumlama, ve gereksiz fazla su kullanılmasından da kaynaklanabilir.
 9. Yıkama işleminde sonra halıflekste lekelerin tekrar ortaya çıkması; bu işleme halının kusması da denilmektedir. Basit özensiz ve yetersiz bir halıfleks temizliği ile yıkama işleminin yapıldığının göstergesidir. Kirler çekilmek yerine halının diplerine itilmiştir. Kuruyunca iplikler tıpkı yay gibi yukarı doğru çıkar ve bunlar çıkarken beraberlerinde diplerindeki kir ve lekeleri de çıkarırlar.
 10. Halıfleks halının ağarması; bu sorun çamaşır suyu veya kostik soda tarzı yüksek pH’lı çoğu zaman en yüksek olan pH14’e bile yakın temizlik ürünlerinin kullanıldığını ıspatlar. Halıfleks nasıl temizlenir evde halıfleks temizliği nasıl yapılır cevabına ek olarak dikkat edilmesi önem arz eder.
 11. Halıfleksin tüylerinin sertleşmesi; bu sorun sert agresif kimyasallar kullanıldığının belirtisidir. sert kimyasallar artı yetersiz olan ekipmanlarla artı durulama işleminin de eksik yapılması ile çok daha kötü bir hal alır. çoğu firma durulamayı fazla yapmaya çalışarak bu sertleşmeyi önlemektedir ama esasında ipliklerin yapısı bozulmuş ve asla eskisi gibi yumuşak olmayacaktır.
 12. Ve daha birçok sorun ile karşılaşılabilinir, Teknisyen, firma, ekipmanlar ve makinelerinde önemi oldukça büyüktür. hepsini bir bütün olarak halıfleks yıkamacı firmanın profesyonelliğini test edebilirsiniz. Burada kısaca en önemli olanları sıralamış bulunduk. yatırımlarınızın yok olmaması için bu noktalara hassasiyetle dikkat edebilirsiniz.

Halıfleks Temizliğini Yerinde Halı Yıkamada Uzman Profesyonel bir Firma yapmalıdırchemdry-yerinde-hali-yikama-banner

Halıfleks Halılar yerinden sökülmeden olduğu yerde yıkanması gerektiğinden profesyonel firma tercih edilmesi çok önemlidir çünkü, halıfleks dışında ayrıca zemine, evdeki eşyalara, eve zarar verilmeden yapılması çok önemlidir.

Halıfleks halı temizliğinde 40 yıllık birikimi olan Chem-Dry gibi profesyonel bir firma tercih edilmelidir.

Chem-Dry halıfleks temizliğinin evde nasıl yapılması gerektiğini çok iyi bilmektedir.

Kendine ait patentli Sıcak Karbonatlı Halıfleks halı yıkama temizleme yöntemini geliştirmiştir ve birçok saygın halıfleks halı üreticisi fabrika, Halı ve kilim enstitüsü tarafından tavsiye edilmektedir.

Eğitimli teknisyenlerimiz, son teknoloji ürünlerimiz, çevre dostu yeşil sertifikalı ürünlerimiz ile olabilecek en hassas fakat en etkili halıfleks temizliğini yaparız. Size en yakın şubemiz ile iletişime geçebilir, Üstün Sıcak karbonatlı yöntemimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.