Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkarılır – Basit ve Etkili Yöntem

Kahve Lekesi Çıkarmak için elimizdeki mevcut malzemelerle çıkarmaya çalışalım, Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır; Basit fakat etkili uygulama ile eski temiz haline tekrar getirebiliriz. işlem sırasında sabırlı davranınca genelde çok iyi sonuçlar alırız. bunun için genelde çoğumuzun evinde bulunan beyaz bir havlu, bulaşık deterjanı veya beyaz sirke var ise kullanabiliriz, bulaşık deterjanını veya beyaz sirkeyi ılık bir su ile karıştırın ve kendi halı yıkama solüsyonumuzu oluşturalım, Özellikle yeni dökülen bir kahve lekesini çıkarmak için fazla zaman kaybetmeyelim.

Kahveyi seven biri isek birde mutfağımızda kahve makinesi var ise etrafa kahvenin dökülmesi sık sık yaşayabileceğimiz bir olaydır.

halıdan kahve lekesi çıkarma

Dikkat: Sakın her ne kadar söylenmese de özünde çamaşır suyu, kostik soda içeren bu aralar yaygın olan genel leke sökücüleri (marka adı vermek doğru olmaz) gibi pH değeri yüksek ürünler ile kahve lekesini çıkarmaya çalışmayın. Seyreltilmiş dahi kullanmayın. Her ne kadar bazen olumlu sonuç versede çoğu zaman kötü sonuçlanır. Kahve lekesi iyice halının veya koltuğun ipliğine yapışır ve çıkarılması artık mümkün olmaz. (buna lekenin pişmesi deriz) Profesyonel bir firma çağırdığımızda bile çıkmayabilir.  Hele birde halı yün veya ipek doğal iplikten el dokuma halı ise sadece kahve lekesi değil halının renk atması dahil halıyı mahvetmeye mal olabilir.

kahve dökülen yeri öncelikle hiçbir şey katmadan sadece havlu ile kahveyi emmeye çalışalım, halıya dökülen kahve lekesini iyice çektikten sonra hazırladığımız solüsyon ile müdahale etmeye devam edelim. Bunun için hazırladığımız beyaz sirkeli ve su karışımını veya bulaşık deterjanı ve su karışımını lekenin olduğu yere etrafa fazla taşırmadan dökelim ve havlu ile çekme, emme işlemini tekrarlayalım, halıyı zorlamadan kibarca ufaktan ovalamada yapabiliriz. halıdaki döktüğümüz suyu tamamen çekelim. Bu işlemi kahve lekesi tamamen gidene kadar tekrarlayalım. Acele telaş etmeden sabırlı yapalım. İtinalı yaptığımızda beyaz halıda bile yeni dökülmüş kahve lekesini hiç biz kahve leke izi kalmadan tertemiz yapabiliriz.

Yeni Taze Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkarılır yanıtını mümkün mertebe kolayca vermeye çalıştık. Koltuktan kahve lekesini çıkarma aynı işlemler ile mümkündür. farkı koltuktaki sünger kısmına dikkat etmek gerekir, çok aşırı sulu işlem yapıp veya çekme işleminde suyun koltuğun sünger kısmında kalmamasına özen göstermeliyiz. Özellikle lekenin sonradan kusmaması için.

halıdan kahve lekesi nasıl çıkarılır

Adım Adım Kahve Lekesini Halıdan Çıkarma İşlemi

Halıdaki kahve lekesini çıkarma işlemini adım adım yazmak gerekirse;

  1. Evdeki malzemelerle leke çıkarma solüsyonumuzu hazırlayalım; Beyaz Sirke(bulabilirsek daha etkili) veya Bulaşık Deterjanı ile 1 litre kadar ılık su ile karışım yapıp hazırlayalım.
  2. Yeni kahve dökülen yere sadece havlu ile hiçbirşey kullanmadan, dökmeden halıdaki lekeyi çekmeye çalışalım iyice suyu çekilip kuruyana kadar bastırıp yapalım.
  3. Sonra lekeye kendi hazırladığımız leke sökücü karışımı döküp havlu ile tekrar çekelim,
  4. Bu 3. adımı birkaç defa tekrarlayalım. 3. adımı havlu ile lekeyi hafifce ovalayarak ta yapabilirsiniz.

Sakin, telaş etmeden yapmak sonucu daha iyi kılacaktır. Kahve içerisinde eğer süt var ise biraz daha işlem uzayabilir, çünki süt içerisinde protein vardır fakat hazırladığımız her iki solüsyonda da süt içerisindeki proteinler ile reaksiyona girip çözecek enzimler mevcuttur.

Kurumuş Kahve Lekesi Halıdan veya Koltuktan Nasıl Çıkarılır

Eski Kurumuş Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkarılır; Kurumuş kahve lekesini için de aynı malzemeler ile leke çıkarma işlemini yapabiliriz. farkı biraz daha inatçıdır fakat iyi sabırlı yapılınca genelde güzel sonuçlar alınabilmektedir. Eski kurumuş kahve lekesi halının veya koltuğun ipliklerine daha sıkı bir bağ kurmuştur ve birbirinden ayrılması lekenin çıkarılması daha zordur. Çıkıp çıkmaması halının iplik yapısına, bekleme süresine, kahvenin şekerli, sütlü olup olmamasına bağlıdır.

Eğer eskiden önceden dökülmüş kuru kahve lekesini çıkarma yöntemini deneyip yinede istediğimiz sonucu alamadıysak, halıdan ve koltuktan kahve lekesi dahil birçok leke çıkarma işleminde uzman olan profesyonel teknisyenlere sahip Chem-Dry’ı çağırabilirsiniz. Chem-Dry koltuktan veya halıdan leke çıkarma işleminde uzmandır ve 60 farklı leke sökücü ile dünya da liderdir. Chem-Dry çıkaramaz ise başka hiçbir kimse çıkaramaz. Bunun için size en yakın Chem-Dry şubemize ulaşıp randevu düzenleyebilirsiniz,