Leke Tutmayan Halı

Leke tutmayan halı, fabrikada genellikle halı daha üretilmeden halının ipliklerine liflerine kire karşı koruyucu kimyasal maddeler işlenir. İpliğin etrafında bariyer görevi görür. İpliğin yapısında nano seviye boşluklar , artı eksi iyonlar vardır. Kir ve leke partikülleri bu boşluklara dolar, artı ve eksi kutuplar mıknatıs gibi kir partiküllerini çeker ve bu boşlukları doldurarak halının kirlenmesine sebep olur. Fabrikada ipliğin yapısındaki bu boşluklar ve artı eksi iyonlar özel kimyasal maddeler ile doldurulur, Böylelikle kir ve leke partikülleri ipliğe yapışacak uygun bir zemin bulamaz. Saygın halı üreticileri bu konuda oldukça başarılıdır ve Nano seviye de bu işlemi gerçek anlamda uygularlar. Zaman içerisinde kirlendiğinde de normal halılara göre çok daha çabuk temizlenirler. Kir ve lekeler kolayca çekilir, Nedeni ise kir partiküllerinin ipliğin lifleri ile sıkı bağ oluşturmamalarıdır.Leke Tutmayan Halı

Leke Tutmayan Halı Özelliğini Uzun Süre Nasıl Koruyabilir ?

Halının türüne ve uygulanan leke tutmama işlemine bağlı olarakta değişir. Bazı fabrikalar bu konuda oldukça iyidir. geliştirilmiş bir takım formüller , kimyasallar kullanarak daha kir ve lekelere karşı daha dayanıklı hale getirirler. Halılar er yada geç, bazı halı türlerinde çok hızlı birkaç ayda bazı halı türlerinde ise uzun yıllar sonra bu özelliklerini yitirirler. Uzun süreler bu özelliğini koruyan halılar vardır. Örneğin doğal yün ve ipek halıların yapısında kendi has özelliğinden kirlenmeye karşı dirençleri vardır. Kir tutmaması için yapılan işlem en çok Naylon halılarda uygulanır. Akrilik ve polyester halılar naylon halılara göre daha erken kirlenir fakat akrilik ve polyester halılarında başka artıları vardır, Yumuşaklık, konfor ve şıklık gibi.

Halının Kir Leke Tutmama Özelliği en Çok Bilinçsizce Yıkama Esnasında Zarar Görür!

Halının kir tutmaz özelliğini azaltması veya yitirmesi en çok halıyı kir ve lekelerden uzaklaştırmak için yıkama temizleme esnasında ağır sert kimyasal maddelerin kullanılması sonucu oluşur. Çoğu halı yıkama firması halılarda kullanılması kesinlikle zararlı olan pH seviyesi 12-13 olan Kostik soda, Çamaşır suyu karşımı v.b. kimyasallar kullanırlar. Ki en yüksek pH 14 tür. Kullandıkları kimyasallar oldukça serttir. Bunu yıkama işleminde kullandıkları ekipman ve malzemelerin yetersizliğindendir. Maliyetleri minimuma indirmek, az ama sert kimyasal kullanarak ucuza mal etmek, yıkama işlemini hızlandırmak, daha çabuk ve önemsemeden iş yaptıklarında dolayı yaparlar. Leke tutmayan halı artık çok çok daha çabuk kir ve leke tutar hale gelir,
Böylelikle siz farkına varmazsınız fakat halınızın kir tutmaz özelliğini de yok ederler. Halınız artık eskisinde göre çok daha çabuk kirlenir. Çoğu ev hanımı veya işyeri sahibi halılarının çok çabuk kirlenmesinden bıkar duruma gelmiştir, durmadan halılarını temizlemeleri için yıkama firmasına vermektedirler. Yıkama işlemi ne kadar sıklıkla yapılırsa, leke tutmayan halı, halının kir tutmaz özelliğinin yanısıra halının kendisi de bozulmakta yıpranmaktadır.

Halınızın kir tutmama özelliğinin ve kendisinin görünümün güzelliğinin bozulmaması için profesyonel, doğru ekipman ve kimyasal kullanan firmalar tercih edilmelidir. Onca yatırım yaptığımız halımızın temizlenmesi aşamasına dikkat edilmelidir, Nasıl ve hangi yöntemle, ne tür kimyasallar kullanılarak yıkama işleminin yapıldığı araştırılmalıdır.

Chem-Dry Protectant ile Halılarınıza Kir Leke Tutmaz Özellik Kazandırın

Chem-Dry’da bu tarz sorunlarla asla karşılaşmazsınız. Çünkü kullandığımız Patentli solüsyonumuz The Natural o kadar saf ve doğaldır ki içilebilir su seviyesindedir ve pH derecesi Nötr Saf su derecesi olan pH 7 dir. The Natural ayrıca kir ve lekeleri çıkarma çok etkilidir. Hiçbir ağır kimyasal içermez. tıpkı soda gibi milyonlarca küçük baloncuk çıkarır. Kir ve lekeleri halının yüzeyine doğru iter ve sonrasında güçlü ekipmanlarımız ile kolayca çekeriz. Geriye tertemiz pırıl pırıl bir halı bırakırız. Tıpki ilk günki fabrikadan alındığı gibi olur. Halının kir tutmama özelliğini kesinlikle bozmaz.
Ayrıca Kir tutmaz özelliği bozulan veya olmayan halılar içinde Protectant ismini verdiğimiz koruyucumuz ile halıları kir ve lekere karşı kir tutmaz özelliği kazandırabiliriz. Protectant koruyucumuz halının liflerinin etrafında bir bariyer, katman oluşturur, kir ve lekelerin halının fiberlerine işlemesine engel olur. Halılar eskisine göre 3-4 katına kadar daha geç kirlenir, uzun süre temizliğini korur. Bu anlamda birçok saygın halı üretici firma, Amerika halı ve kilim enstitüsü gibi kurumda Chem-Dry’ı tavsiye etmektedir. Size en yakın şubelerimiz için Tıklayınız.

Bu site EticaretShop eticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.