Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar ?

Yaşam ortamlarımızın en sık kullanılan nesnelerinden biri olan halılarımız zaman içerisinde hiç şüphesiz birçok lekeye maruz kalır ve bu lekelerin sıklıkla görülenlerinden biri de kahve lekesidir. Halılarımızın rutin temizlik sürecinden farklı olarak kahve, çay ya da yağ gibi lekelerin varlığı anlık müdahaleler ve temizlik gayreti gerektirir.

Kahve lekesinin halıdan çıkartılması noktasında altını çizebileceğimiz ilk detay; basit fakat etkili uygulamalar ile halılarımızı lekeden tümüyle arındırmanın mümkün olduğudur. Elbette bu detayın arkasında unutmamız gereken bir nokta; dökülen kahveye mümkün olan en kısa süre içerisinde müdahale edilmesi gerekliliği vardır.

‘Kahve lekesi halıdan nasıl çıkar ?’ sorusuna detaylarıyla yanıt vermeden önce uyarı niteliğinde dikkat çekmemiz gereken nokta; çamaşır suyu ya da kostik soda içeren ve piyasada leke sökücü olarak pazarlanan pH değeri yüksek ürünlerin halımızdaki kahve lekelerini çıkartmak amacıyla kullanılmamasıdır

Bunun nedeni yüksek pH değerine sahip olan bu ürünlerin; kahve lekesinin halımızın ipliklerine yapışmasına yani lekenin pişmesine neden olmasıdır. Halımızın yün ya da ipek iplikten olması durumunda leke sökücülerin vereceği zararın boyutunun artacağını ve el dokuma halılarımızın yapısının deformasyona uğrayacağının (renk atması gibi) altını çizmemiz gerekir.

halıdan kahve lekesi çıkarma

Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar ?

Bir önceki paragraflarda kısaca ifade ettiğimiz üzere;

  • Kahve lekesine ilk anda müdahale etmek
  • Çamaşır suyu ya da kostik soda gibi yüksek pH değerli leke sökücüler ile kahve lekesi çıkartmak düşüncesinden uzaklaşmak

kahve lekesinin halıdan sökülmesinde temel noktaları oluşturur. 

Kahve lekesini halımızda fark ettiğimiz ilk anda yalnızca havlu ya da kağıt havlu gibi emici özellikteki maddeler ile lekeyi mümkün olduğunda halıdan ayırmalıyız. Burada amacımız; lekenin halıda kuruması ve daha derinlere işlemesini önlemektir. 

Halıdaki kahve lekesinin önemli bir kısmını havlu ile emdirdikten sonra solüsyonumuzu hazırlayacak ve lekeye müdahale edeceğiz. Solüsyonumuzu hazırlamak adına beyaz sirke ya da bulaşık deterjanına ihtiyacımız vardır ve temin edilebildiği takdirde beyaz sirkenin tercih edilmesi gerektiğini hatırlatmamız gerekir.

İlgili ürünleri temin ettikten sonra 1 litre miktarında ılık su ile temizleyicimizi karıştıracak ve solüsyonumuzu elde edeceğiz. Solüsyonumuzu hazırladıktan sonra ise; lekeye hazırladığımız solüsyonu dökecek ve aşındırmamaya dikkat ederek bir havlu ile halımızı temizleyeceğiz. Burada halımızda deformasyona neden olmamak adına temizleme işlemi esnasında agresif davranmamak gerekir. Aksi takdirde lekeli bölgede gözle görülür bir deformasyon ile karşılaşabiliriz.

halıdan kahve lekesi nasıl çıkarılır

Halıdan Kahve Lekesini Temizlerken Püf Noktalar

Tüm bunlara baktığımızda ‘Halıdan kahve lekesi nasıl çıkar ?’ sorusuna dört adımda yanıt verebileceğimizi net bir şekilde görürüz ve bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kahve lekesini bir havlu ya da kağıt havlu yardımıyla emdiriyor ve halımızın derinlerine işlemesini, kurumasını engelliyoruz.
  • Beyaz sirke ya da bulaşık deterjanını 1 litre miktarında ılık su ile karıştırarak temizleyici solüsyonumuzu hazırlıyoruz.
  • Solüsyonumuzu lekeli bölgeye uyguluyoruz fakat bu uygulama esnasında agresif davranmıyor ve halımızın deforme olmasına zemin hazırlamıyoruz.
  • Temizlik işlemi bittikten sonra lekeli bölgeyi bir süre kurumaya bırakıyoruz ve daha sonrasında yaptığımız kontrollerde leke kaldığını gördüğümüz takdirde ilgili işlemleri tekrar uyguluyoruz.

Halımıza dökülen kahvenin içerisinde süt var ise leke çıkartma işleminin uzayabileceğini ve bu durumun sütün içerisinde proteinden kaynaklandığını ifade etmemiz ve temizlik süresi her ne kadar uzasa da önerdiğimiz solüsyon ile halının lekeden tümüyle arınacağını fakat önceki paragraflarda da birçok kez ifade ettiğimiz gibi; temizleme işlemi esnasında halımıza nazik davranmamız gerektiğinin altını çizmemiz gerekir.

Kurumuş Kahve Lekesi Nasıl Çıkar ?

Kurumuş kahve lekesinin halıdan temizlenmesi esnasında izlenmesi gereken yol bir üst paragrafta ifade ettiğimiz süreç ile aynıdır fakat kurumuş kahve lekesinde farklı olarak; leke, halının yapısıyla bütünleşme sürecine girdiğinden dolayı temizlik sürecinde daha inatçı davranır. 

Genel itibariyle bakıldığında önerdiğimiz solüsyon ile kurumuş kahve lekesini çıkartmak mümkün olsa da aksi durumlarda çamaşır suyu ya da ağartıcı özelliğe sahip yoğun kimyasal içeren temizlik ürünlerinden uzak durulmalı ve halı yıkamada % 100 hijyen garanti eden bir firmadan profesyonel destek alınmalıdır.

ChemDry, patenti firmamıza ait olan çevre dostu temizlik solüsyonu The Natural ve klasik halı yıkama tekniklerine kıyasla % 80 oranında daha az su kullanan ‘Sıcak Karbonatlamalı Ekstraksiyon’ yöntemiyle halılarınızdaki kuru kahve lekelerini herhangi bir deformasyona sebep olmadan temizleme garantisi verir.

Bu site EticaretShop eticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.